kulebiak 2Na początku września odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury jarmark folklorystyczno – kulinarny pod nazwą „Kulebiaki i inne przysmaki”. Impreza współfinansowana była ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”.
Operacja miała na celu kultywowanie miejscowych tradycji kulinarnych i folklorystycznych, aktywizacja i integracja społeczności lokalnej oraz pobudzanie świadomości o wartości naszych rodzimych produktów. Jej pomysł wyklarował się rok temu, gdy staraniami Pani Czesławy Szczepańskiej z Jaszczowa potrawa pod nazwą Kulebiak Generałowej Kickiej została wpisanya na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W trakcie jarmarku zaprezentowały się między innymi Dziecięce Zespoły Pieśni i Tańca z Woli Osowińskiej oraz z Łysołaj. W ramach otrzymanych środków GOK zakupił lubelskie stroje ludowe dla dzieci. Łącznie 20 kompletów – 10 dla chłopców i 10 dla dziewczynek. Ponadto koncertowały także kapele ludowe, zespoły śpiewacze oraz grupy wokalne GOK. Odbyły się też konkursy sprawnościowe dla uczestników jarmarku takie jak: rzut ziemniakiem do kaleson, wyścig z babą na taczce, jedzenie bigosu na czas bez użycia rąk i inne.

kulebiak 3Głównym punktem programu był konkurs kulinarny „Dobre bo nasze”. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach: kulebiaki i inne smaki, kulebiak 1nalewki i inne trunki oraz wypieki, ciasta i ciasteczka. Zainteresowanie konkursem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Udział wzięło blisko 30 osób z terenu Gminy Milejów, które przygotowały ponad 40 produktów na konkurs. Komisja konkursowa w składzie: Pan Tomasz Suryś – Wójt Gminy Milejów oraz członkinie Zespołu Śpiewaczego Jaszczowianki próbowała dokonać oceny wystawionych w konkursie przysmaków. Decyzja była trudna – zwłaszcza przy degustacji takich trunków jak Księżycówka czy nalewka z mniszka. Dlatego też jednogłośną decyzją przyznano nagrody dla wszystkich uczestników. Nagrody również były współfinansowane ze środków PROW. Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody jarmark „Kulebiaki i inne przysmaki” można uznać za bardzo udany. Wszystkim polecamy obejrzenie wystawy zdjęć, które otrzymaliśmy po jarmarku od jego uczestników. Wystawa wyeksponowana jest na holu głównym GOK i będzie można ją obejrzeć do końca października.
Mamy głęboką nadzieję, że będziemy mieli możliwość organizowania jarmarku cyklicznie każdego roku a nasze Kulebiaki i inne przysmaki staną się potrawami (i imprezą) znaną w całej Polsce – a może nawet Europie.