Gminny Ośrodek Kultury w Milejowie zaprasza do udziału w eliminacjach gminnych

25 Jesiennego Konkursu RecytatorskiegoŚMIECHEM – ŻARTEM"

Elminacje Gminne

Zapraszamy do udziału

Pobierz regulamin: Pobierz regulamin

Pobierz Karte Zgłoszeniową: Link do karty zgłoszeniowej

Plakat Jesiennego Konkursu Recytatorskiego

 

Treśc Regulaminu:

Gminny Ośrodek Kultury w Milejowie zaprasza do udziału w eliminacjach gminnych

25 Jesiennego Konkursu Recytatorskiego

ŚMIECHEM – ŻARTEM

„I śmiech niekiedy może być nauką, kiedy się z przywar nie z ludzi natrząsa”

Ignacy Krasicki

 

 1. W konkursie brać udział mogą uczniowie szkół podstawowych, szkół średnich, studenci oraz wszyscy miłośnicy recytacji z terenu Gminy Milejów.
 2. W tym roku organizator eliminacji wojewódzkich (Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie i Centrum Kultury w Lublinie) proponują temat „Śmiechem – żartem” wychodząc z założenia, że jest to przestrzeń przez recytatorów niesłusznie zapomniana. Podczas kolejnych zmagań konkursowych znacznie częściej słyszymy utwory o tematyce smutnej, czasem tragicznej, naznaczonej cierpieniem i traumą, niż teksty pogodne, skrzące się dowcipem, aluzyjne, niejednoznaczne, zmuszające do samodzielnego myślenia. Paradoksalnie, sami siebie postrzegamy jako ludzi o dużym poczuciu humoru. Trudno zatem zrozumieć, co decyduje o tym, że częściej wybór pada na tzw. utwory poważne. Może intuicja podpowiada, że łatwiej jest słuchaczy wzruszyć niż rozśmieszyć? Mówić tak, by wywołać śmiech i refleksję wcale nie jest łatwo. Żeby uzyskać pożądany efekt potrzeba samoświadomości i dyscypliny, umiejętnie stosowanej pauzy i rytmu (zwłaszcza w przypadku wiersza). Gdy „położymy dowcip”, na widowni wieje nudą i zapada głucha cisza. Jeśli zaś chodzi o literaturę, to możecie wybierać do woli. Mądrym żartem bawili i uczyli kolejne pokolenia Jan Kochanowski, Ignacy Krasicki, Aleksander Fredro i Adam Mickiewicz – giganci literatury polskiej. Bliżsi nam pokoleniowo poeci – Julian Tuwim, Antoni Marianowicz, Marian Hemar, Jan Sztaudynger czy całkiem współczesny Wojciech Młynarski. Groteską, ironią, satyrą i paradoksem posługiwali się K. I. Gałczyński, Sławomir Mrożek i Witold Gombrowicz. Antoni Słonimski z zamiłowaniem zapisywał anegdoty, które opublikował wraz J. Tuwimem w zbiorze „W oparach absurdu”. Magdalena Samozwaniec parodiowała „Trędowatą” Mniszkówny w powieści „Na ustach grzechu”. Warto przypomnieć znakomite literacko felietony i recenzje Wiecha. To są tylko przykłady z literatury polskiej, a przecież do dyspozycji jest również cała literatura światowa. Przy wyborze repertuaru liczymy na Waszą wyobraźnię i pomysłowość!
 3. Recytatorzy prezentują jeden dowolnie wybrany tekst (wiersz lub fragment prozy; dopuszczalny jest uzasadniony kolaż tekstów). W przypadku prezentacji fragmentu prozy dopuszczalne są skróty. Uczestnik przygotowuje repertuar nieprezentowany w innych konkursach ani w poprzednich edycjach JKR
 4. Łączny nieprzekraczalny czas prezentacji:
  • uczniowie szkół podstawowych – do 3 minut
  • starsi do 5 minut
 5. Oceny prezentacji konkursowych dokona jury powołane prze organizatora eliminacji gminnych.
 6. Kryteria oceny:
  • wybór i dobór tekstów
  • dostosowanie tekstów do możliwości wykonawczych i interpretacyjnych recytatora
  • interpretacja utworów
  • kultura słowa
  • ogólny wyraz artystyczny
 7. Udział w eliminacjach odbywa się na podstawie wypełnionej karty zgłoszenia oraz zapisu audiowizualnego recytatora i przesłanie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w nieprzekraczalnym terminie do 04.11.2021r. do godziny 14.00.
 8. Maksymalna ilość zgłoszeń ze szkoły – 5 recytatorów. W przypadku dużej ilości chętnych prosimy dyrektorów szkół o przeprowadzenie eliminacji szkolnych.
 9. Eliminacje gminne ONLINE odbędą się dnia 5 listopada 2021r. o godzinie 9.00 w GOK Milejów.