W dniach 17 i 18 września w Galerii ŚWIETLIK Gminnego Ośrodka Kultury w Milejowie, odbył się wernisaż wystawy pn. Wielcy Polacy Niepodległości Pana Jerzego Omelczuka. Artysta wyjątkowy, malujący od najmłodszych lat pędzlem trzymanym w ustach. Mimo choroby, trudności związanej z pokonywaniem barier codzienności, emanuje niezwykle pozytywną postawą wobec życia, zaraża optymizmem i uśmiechem. Pan Jerzy od 1982 roku należy do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami, za swoje zasługi w 2001 r. z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odebrał odznaczenie "Zasłużony działacz kultury".Cykl 32 portretów po raz pierwszy prezentowany jest w Milejowskiej galerii Świetlik. To osobisty kanon artysty, postacie, które są ważne dla Pana Jerzego ze względu na osiągnięcia i zasługi dla naszego kraju, zasłużeni, którym los drugiego człowieka, potrzebujących nie jest obojętny. Są tam między innymi poeci, pisarze, politycy, lekarze oraz działacze społeczni. Wernisaż odbywał się w atmosferze wzruszeń i wielu emocji, gdyż połączony był z pokazem, podczas którego artysta na żywo malował obraz techniką oleją, dla każdej z siedmiu grup jakie odwiedziły GOK w przeciągu tych dwóch intensywnych dni. Każda grupa uczestnicząca w pokazie otrzymała od artysty w darze dany obraz.

Galerię odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej im Stanisława Konarskiego oraz Zespołu Szkół nr 2 im Simona Boliwara w Milejowie, jak również grupa podopiecznych PSOUU Koło w Milejowie. Pan Jerzy odwiedza szkoły i instytucje kultury w całej Polsce, by upowszechniać swoją działalność, by swoją postawą pokazywać, że jeżeli bardzo czegoś pragniemy to mimo barier i trudności możemy to osiągnąć. Sam mówi o sobie że maluje głową a nie ustami, stara się poprzez swoją aktywność pomagać innym potrzebującym, głównie dzieciom jak też zwierzętom, psom oraz koniom, które są jego miłością. Po dwóch dniach spędzonych z dziećmi i młodzieżą z Milejowa, odwiedził też Szkołę Podstawową w Łańcuchowie, tamtejsza młodzież jak i grono pedagogiczne, była pod wrażeniem jego umiejętności, wytrwałości i poważnego stosunku do malarstwa. Aby dowiedzieć się więcej o artyście i jego pracy oraz założeniach stowarzyszenia zachęcamy do odwiedzenia strony VDMFK.com